Doğanın vücut bulduğu şehir; İzmir!

İzmir’de gidilecek mekanlar nelerdir?

İzmir Ege Bölgesini ortasında bulunan Türkiye’nin belki de en farklı şehridir. Gelişmişliği ile ön plana çıkan bu şehir yıl içinde pek çok fuar düzenlenmekte, limanlarına senede sayısız gemi yanaşmaktadır. Ege de deniz turizminde de gözde olan bu ili bizde merak edip hafta sonunu İzmir’de geçirmeye karar verdik.

İzmir’de nerede güzel yemek yenir?

Kısa bir tatil olarak düşündüğümüz gezimizde soluğu Çeşme’de aldık. Çeşme yarımadası Türkiye’nin en meşhur yabancı turist çeken yerlerinden biridir. Etrafımızdaki yabancı turistlerle ve arkadaş grubumla beraber kolayca kaynaşıp, İzmir’in güzel sıcakkanlı insanlarıyla da hemen samimi bir ortam kurduk. Çeşmenin güzel kumsalında, denize girip bu sıcak yaz gününde serinleyerek geldiğimize daha en başından çok sevindik. Arkadaşların bir kısmı Ilıca Plajı’na giderek orasının termal havuz görevi gördüğünü duyarak, sağlıklarına sağlık katmak için orayı tercih ettiler. Ben diğer arkadaşlarla birlikte kalarak bu güzel hemen derinleşmeyen denizin tadını çıkardım.  Günümüzü denizde bir günlük serinlememizin rahatlamasıyla bitirdik. Sahildeki güzel lokantalardan birine oturup söylediğimiz balıkların hemen gelmesiyle keyfimiz daha da fazla yerine geldi. Balıklarımızı afiyetle yedikten sonra kurduğumuz çadırlarımıza döndük ve ertesi güne hazırlanmaya başladık.

İzmir’de gezilecek mekanlar nerelerdir?

İkinci gün gezimizi İzmir şehir merkezine inerek tamamlamaya karar verdik. İlk durağımız elbette ki şehrin sembolü olan Saat Kulesi oldu. Şehrin merkezinde Konak da bulunan bu kule büyük bir meydanda yer alıyor. Daha yüz yıllık bir geçmişi olan bu kulenin, son bu haline gelmesi için ek çok kişinin emeği varmış. Şehirde fotoğraf çekinmek için en ideal yerlerden biri olan bu yerde elbette ki fırsatı kaçırmadık. Konak İskelesinde denize karşı simit yiyerek yaptığımız kahvaltı da oldukça keyifliydi. Tarihi Kemeraltı Çarşısından sevdiklerimize ve kendimize oldukça uygun fiyatlara hediyeler aldık. Bir sonraki durağımız Kordon Boyu oldu. Bu kadar kalabalık bir şehirde kendimizi çimlerine atacağımız bir alan bulabildiğimiz için oldukça mutlu olduk. Gezimizi vakit sıkıntısından dolayı Kıbrıs Şehitleri Caddesinde soğuk içeceklerimizi yudumlayarak tamamlıyoruz fakat arkadaşlarla bir daha gelip daha geniş çaplı gezeceğimize sözleşmeyi de unutmuyoruz.

Bir cevap yazın

Benzer Yazılar