Dünyada Gezip Görülmesi Gereken 8 Mağara

Gezegenin en güzel doğa harikalarından birisi olan mağaraların içerisinde tarihi, oluşum şekli ve görüntüsü ile tüm dünyada ünlü bazı yerler bulunmaktadır. Bu mağaralar her sene milyonlarca turistin akınına uğramakta olup konuklarına gerçekten de bir görsel şölen sunmaktadır.

Buzların Dünyası Eisriesenwelt Mağarası

Eisriesenwelt ismi Almanca’da ”Buz Devlerinin Dünyası” anlamına gelmektedir. Eisriesenwelt Mağarası dünyanın en büyük buz dağı olması ile de bilinmektedir. Ünlü ve uçsuz bucaksız Alp Dağları’nın Avusturya’daki kısmında yer alan Eisriesenwelt Mağarası bir nehir ile oyulmuştur ve yaz aylarında dağlardan gelerek mağaraya akan erimiş kar sularının kış mevsimi geldiğinde donarak buz haline gelmesi ile bugünkü şeklini almıştır.

Kireç Taşından Ney (Reed Flute) Mağarası

Çin’in güney kesiminde bulunan ve halk arasında ”Doğa Sanatlarının Sarayı” olarak da tanımlanan Ney Mağarası bir diğer adı ile Reed Flute olarak bilinmektedir. Mağaranın efsanesine göre; Ney Mağarası’nın ağzı adet bir çalgı olan neyi andırmaktadır ve ismi de tam buradan gelmektedir. Kireç taşından meydana gelen mağara dünyanın görülmeye değer yerlerindendir.

Ateş Böceklerinin Yuvası Waitomo Mağaraları

Yeni Zelanda’yı turistlerin uğrak yerlerinden birisi haline getiren Waitomo Mağaraları en çok da ateş böcekleri ile ünlüdür. Waitomo Mağarası’nda yaşayan ateş böcekleri yaklaşık olarak sivrisinek kadardır ve sürüler halinde gezdikleri için mağara içerisinde oldukça hoş bir görüntü yaratmaktadır. İçerisinde kireç taşı bacaları da barındıran mağaranın geçmişi yaklaşık 30 milyon yıl öncesine dayanmaktadır.

Batık Nehrin Eseri Skocjan Mağaraları

Avrupa’nın en yüksek mağaralarından birisi olma özelliğini taşıyan Skocjan Mağaraları’nın içerisinde çok sayıda şelale bulunmaktadır. Reka Nehri’nin batması sonucunda meydana gelen bu mağaralardan akan yer altı suyu yaklaşık 34 kilometre boyunca ilerledikten sonra Adriyatik kıyısına geldiğinde yeniden su seviyesine yükselmektedir.

Sarkıt ve Dikitleri ile Carlsbad Mağaraları

New Mexico’nun ünlü doğal güzelliklerinden Carlsbad Mağaraları’nda irili ufaklı pek çok bölüm bulunmaktadır. Bu bölümlerin içerisinde yer alan en büyük odalardan birisi ise ortalama 1219 metreye 190 metre ölçülerinde ve yaklaşık olarak da 107 metre yüksekliğine sahiptir. Bu ölçüleri ile Carlsbad Mağaraları dünyanın en büyük 7. mağara odasına sahip olma özelliğini taşımaktadır. Mağara içerisinde bulunan çok sayıda dikit ve sarkıt ise Carlsbad Mağaraları’na ayrı bir güzellik katmaktadır.

İki Mağaranın Birleşimi Jeita Mağarası

Zamanla birbirine bağlanmış olan iki kireç taşı mağarasının meydana getirdiği Jeita Mağarası’nda hem tavandan hem de tabandan oluşan sarkıtlar ve dikitler görkemli ve ürkütücü bir tablo çizmektedir.

Ulusal Park’ın Mulu Mağaraları

Borneo’nun Mulu Ulusal Parkı’nın en önemli doğal güzelliklerinden birisi olan Mulu Mağaraları aynı zamanda karstik oluşumların da en güzel örneklerini bizlere göstermektedir. Yağmur ormanı içerisinde yer almasının da avantajı ile muhteşem bir görüntüye sahip olan Mulu Mağaraları’nın iç kısmında yaklaşık olarak 40 uçağın sığabileceği kadar büyük bir Sarawak Odası bulunmaktadır. Bu büyüklüğü ile Sarawak, dünya üzerinde yer alan en büyük mağara odası olma unvanına da sahip bulunmaktadır.

Film Setini Andıran Algarve Mağarası

Doğal güzellik cenneti Portekiz’in güney kesimindeki Algarve bölgesinde yer alan Algarve Mağarası’na yalnızca su yolu ile erişilebilmektedir. Eşsiz ihtişamı ile misafirlerini ağırlayan Algarve mağarasına her yıl ortalama 10 milyonun üzerinde ziyaretçi gelmektedir.

Bir Cevap Yazın

  1. Nizip dedi ki:

    Her zaman Dikkatimi Çekmiştir Magaralar Hep Bi Gizem Sklıdır İçleri Ve Hemen Hepsinin İlginç Bir Mazisi Vardır. 😀 Süper Bir Makale…

Benzer Yazılar