İzmir’de Tatmanız Gereken 8 Lezzet

Türkiye’nin en özel ve güzel şehirlerinin başında gelen İzmir, her yıl çok fazla ziyaretçi akınına uğrayan turistik bir kenttir. Özellikle yaz aylarında ziyaretçisi eksik olmayan bu şehir, orada yaşayan sıcak insanları ile de kendine çekmektedir. İzmir’e gittiğinizde birbirinden güzel tatlar da sizleri bekliyor olacak. Hem orada yaşayan halkın hem de ziyaretçilerin dilinden düşmeyen bu tatları şehirden ayrılmadan kesinlikle denemelisiniz. Yalnızca Ege mutfağını tatmak bile İzmir’i ziyaret için sebep olabilir. İzmir’de mutlaka tatmanız gereken 8 lezzet şu şekilde sıralanmaktadır.

  1. Lezzetli Boyozlor

İzmir’de kahvaltı denilince akla ilk gelen şey olan boyoz, İzmir halkı için bir ritüel bir Ege klasiğidir. Eskiden Yahudi Böreği adında olan bu yiyecek, şehrin hemen hemen her yerinde satılmaktadır. İzmir ile özdeşleşen bu tat adeta hamurlu bir lezzet bombasıdır. Boyoz için doğru adreslerden biri Alsancak’ta bulunan Dostlar Fırınıdır. Boyozu hakkıyla yapan bu fırında sıcacık çayla sabah erken saatte manzaraya karşı keyif yapabilirsiniz. İzmir seyahatiniz dönüşü sevdikleriniz içinde boyozlardan yanınıza alabilirsiniz.

  1. Midye Keyfi

Deniz ürünlerinden midyenin İzmir’de özellikle akşam eğlenceleri akabininde atıştırmak ya da karın doyurma amaçlı işlevi vardır. Taptaze midyeler yemek istiyorsanız İzmir doğru adres olacaktır. Birçok restoranda bulabileceğiniz midye aynı zamanda da atıştırmalık olarak yenir. Alsancak’ta bulunan Midyeli adlı mekânda midyeden yapılan birçok değişik tadı bulmak mümkün. Daha önce yemediğiniz midyeyi tadarak farklı bir deneyim yaşayacaksınız. İzmir’de midye yemeye başladığınızda kendinizi durduramayacağınızın garantisini de verebiliriz.

  1. Kumru

İzmir ile özdeşleşen bir başka lezzet ise kumrudur. İzmir kumru diye anılan bu tat kaşar, turşu, sucuk, İzmir tulum peyniri gibi tadına doyulmaz lezzetlerin ekmeğin arasına koyularak yapılmaktadır. İzmir’de kumru için de çok özel bir mekân mevcut. Birçok şubesi ile Kumrucu Şevket sizlere tadına doyulmaz bir kumru keyfi yaşatmak için hazır. Kumru birçok şehirde ve restoranda mevcut ancak hiçbiri İzmir’de yapılan kumrunun yerini tutmamaktadır.

  1. Dibek Kahvesi

Kahve Türkler için ayrı bir kültür olmakla beraber sohbetin de tadına tat katan içeceklerden en başta gelendir. Havanda kahvenin dövülmesi ile yapılan bu kavrulmuş kahve keyfi İzmir’in farklı semtlerinde sunulmaktadır. Dibek kahvesi dumanı üstünde sıcak olarak servis edilmektedir. Kahvenin sunumu yapılırken geleneksel kahve fincanı, fıstıklı Türk lokumu da yanında ziyaretçilere verilmektedir.

  1. Farklı Lezzet Torpil

Popüler İzmir lezzetlerinden olan torpil İzmir’i ziyaret edenlerin kesinlikle tatması gereken müthiş tatlardan biridir. Hamurun içine fıstık, çikolata gibi lezzetli malzemelerin konulması ile yapılan bu hamur işi tatlı, akşam saatlerinde İzmirlilerin çay keyfi yaparken vazgeçemediği tatlardandır. Adından da anlaşıldığı gibi keyifli bir yiyecek olan torpil sabah kahvaltıları için de bir seçenektir.

  1. Manisa Kebabı

Ege yöresinin ünlü lezzetlerinden olan Manisa kebabı, kıyma ve kebap uyumunun kesiştiği muhteşem bir İzmir mutfağı ürünüdür. İçecek olarak ayran ile birlikte tüketilen bu lezzet İzmir’e yolu düşenler için kesinlikle denenmesi gereken tatlardan biridir. Soğanlı soğansız çeşidi de mevcuttur.

  1. Gevrek

Gevrek çoğu insanın simit olarak bildiği çok eski bir tattır. İzmirlilerin bazı kelimelere kendilerinin ad koymasının örneklerinden biri olan gevreğin hikâyesi ise 500 yıl kadar önceye dayanır. Simitten farklı olarak gevrek kızgın pekmez ile dolu havuzlarda pişirildikten sonra susama bulanarak fırına verilmesi ile oluşur. Gevreğin en iyi arkadaşları ise şüphesiz ayran ve çaydır. Simidi seviyorsanız gevreğin hayranı olabileceğinizi de unutmayın.

Bir Cevap Yazın

Benzer Yazılar