Kış Tatili İçin Gidilebilecek 10 Ülke

Kış tatilleri, yaz tatilleri kadar popüler olmasa da birçok insan için yılın en güzel zamanlarını oluşturur. Kar, yağmur ve serinliği, deniz ve güneşe yeğleyen insan sayısı az değildir. Ayrıca kış tatillerinin birçok avantajı vardır. Örneğin kış tatilleri genel olarak daha az maliyetlidir. Kışları gezilecek yerler daha sakindir bu yüzden insanlar daha rahat hareket edebilir. Peki, kış tatili için hangi ülkelere gitmeli?

İsveç, Stockholm

Stockholm kışın en güzel manzaralarının seyredileceği şehirlerden biridir. Kışın bu şehri ziyaret edenler Södermalm bölgesinde birçok cafe ve mağaza bulabilirler. Aslında Stockholm’da kışın alışverişin merkezi Östermalm. Eğer turistler alışverişten çok doğa ve temiz hava arıyorlarsa Gamla Stan’a mutlaka gidilmelidir. Çünkü bu bölgede motorlu araçlar yasaklanmıştır ve bölge tarihi yapısıyla dikkat çekmektedir.

İşkoçya, Edinburgh

Edinburgh sarayları, şatoları ve sanatsal yönü ile dikkat çeker. Kış mevsiminde burayı ziyarete gelenler mutlakaEdinburgh Kalesi’ni ve Holyrood Palace’ı görmelidir. Sanatseverler için de Museum of Scotland asla es geçilmemesi gereken bir yerdir. Doğa ve çevreyle ilgilenen insanların mutlaka Royal Botanic Garden’ı ziyaret etmesi gerekir.

Avusturya, Salzburg

Kış mevsiminin de etkisiyle daha büyüleyici bir hal alan Salzburg sarayları kesinlikle görülmelidir. En ünlü sarayları arasında Arenberg, Aigen ve Mirabell sarayları yer alır. Ayrıca bu ülkede Salzburg Kalesi de ziyaret edilmeye değerdir. Turistlerin Salzburg şehrinde kış mevsiminde en çok yaptıkları aktiviteler yürüyüş yapmak veya Salzach Nehri kıyısında bisiklet sürmektir.

Hollanda, Amsterdam

Amsterdam sanatseverler için vazgeçilmez bir varış noktasıdır. Burada Van Gogh Müzesi’nden Amsterdam müzesine, Anne Frank’ın evinden Rembrandt’ın evine sanat açısından önemtaşıyan birçok noktaya ulaşılabilir. Kanal turu ve şehir yürüyüşleri de kışın burada mutlaka yapılması gereken aktivitelerdendir.

Danimarka, Kopenhag

Kopenhag’ın turistik açıdan en önemli bölgelerinden biri Nyhavn’dır. Nyhavn’ın rengarenk evleri kış mevsiminde daha büyüleyici bir hal alır ve bu evlerin ortasından geçen kanalda tekne turu yapmak turistlerin en popüler aktivitelerindendir. Ayrıca Kopenhag müzeler açısından oldukça zengin bir bölgedir. Buradaki heykel müzeleri oldukça popülerdir ve ünlü Küçük Deniz Kızı heykeli de bu şehirde bulunmaktadır.

Estonya, Tallinn

Tallinn surlar ve kulelerle çevrili bir şehirdir. Burayı ziyarete gelenler Toompea Tepesi’ne mutlaka çıkmalı ve şehrin karlar altındaki manzarasına buradan bakmalıdırlar.

Çek Cumhuriyeti, Prag

Prag gotik mimarinin en dikkat çekici şehirleri arasında yer alır. Bu şehir Astronomik Saat Kulesi ve Petrin Tepesi’nden izlenebilir. Ayrıca Parizska Caddesi’nde bir sıcak kahve ile sonlanacak şehir yürüyüşleri en çok tercih edilen aktiviteler arasında yer alır.

Avusturya, Hallstatt

Hallstatt Unesco tarafından korumaya alınmıştır. Bu köyün nüfusu 1000 kadardır ve sakin, huzurlu atmosferi ile ünlüdür. Bölgedeki göl manzarası bile köyü ziyaret etmeye değer güzelliktedir. Doğa hayranları için bu bölgede yürüyüş yapmak paha biçilmezdir.

Belçika, Bruges

Bruges muhteşem mimarisi, Venedik benzeri şehir yapısı ve ortaçağ dönemine ait atmosferi ile kış tatillerinin en popüler varış noktalarından biridir. Bu şehirden geçen kanal üzerinde tekne turu yapmak ve Çan Kulesi’ne çıkarak şehri yukardan seyretmek en popüler turist aktiviteleri arasında yer alır.

İspanya

İspanya kış tatillerinde en çok tercih edilen ülkelerdendir. Bunun sebebi Aralık ayında ülke için önemli olan iki bayramın aynı zaman diliminde kutlanmasıdır. İspanyollar Anayasa Kabul Bayramı ve Meryem Ana Günü’nü Puente zamanı adı altında birlikte kutlamaktadırlar. Bu sebeple ülke genelinde birçok etkinlik yapılır. Bu da turistler tarafından tercih edilmesine yardımcı olmaktadır.

Bir cevap yazın

  1. dutxuri dedi ki:

    Listeye Bulgaristan’ı da ekleyebiliriz Hilal hanım.
    Ucuzluğuyla dikkat çeken Avrupa’nın yükselen kış turizmi Bansko Kayak Merkezi. Bazı Türk firmalar kışın oraya tur bile düzenliyor.

Benzer Yazılar