Yemek Masrafı Nasıl Azaltılır?

Tatillere ve gezilere çıkmadan önce her harcamanın dikkatle hesaplanması gerekir. Bu harcamalara konaklama masrafları, ulaşım giderleri ve yemek masrafları da dahildir. Yemek masrafları diğer seçeneklerin yanında, küçük bir kalem gibi görülüp dikkate alınmayabilir. Ancak iyi hesaplanmadığı durumda yemeğe harcayacağınız paranın bütçenizi aşmanıza neden olabileceği unutulmaması gereken bir gerçektir. Bir takım önlemler alarak veya rezervasyonlarınızı yemek dahil olan otellerden yana kullanarak akıllıca davranmak ve bu masrafları azaltarak, en aza indirgemek mümkündür.

Her Şey Dahil Otel Seçimi

Oteller size sağladıkları yemek ve konaklama imkanlarına göre, tam pansiyon yarı pansiyon gibi sınıflandırmalar içerisine girebilmektedir. Ücretler de otelin sağladığı imkanlar doğrultusunda artış gösterir. Ancak yemeğin dahil olmadığı bir otelde konakladığınızı düşünürseniz, en az üç öğünü dışarıdan yemeniz anlamına gelir ki böyle bir durumda yemek için harcayacağınız miktar, ilk başta her şey dahil bir otel seçimi yapmakla neredeyse kafa kafaya gelecek, hatta size daha bile pahalıya mal olabilecektir. Bu nedenle, sadece konaklama yeterli yemek nasıl olsa hallolur diye düşünmek pek de mantıklı olmayan bir yaklaşım olarak değerlendirilebilir.

Sabah Kahvaltınızı Yaparak Dışarı Çıkın

Sabahtan başlayan gün boyu sürecek uzun bir gezi programınız varsa birden fazla öğünü dışarıda yemeniz gerekecek demektir. Böyle bir durumda, öğün sayısını dolayısı ile de masrafı azaltmak istiyorsanız ne kadar erken çıkılacak olursa olsun, konakladığınız yerde kahvaltınızı yaparak dışarı çıkın. Bu sizi hem güne daha zinde başlatacaktır hem de bir öğün eksilterek masrafınızı azaltacaktır.

Kendinize Atıştırmalıklar Hazırlayın

Eğer gün boyu sürecek bir gezi planınız varsa, gün içerisinde sürekli temponun ve enerji harcamanın verdiği etki ile acıkmanız kaçınılmaz olacaktır. Bu noktada size tavsiyemiz, en azından bir öğünü dışarıdan yemek yerine yanınıza alacağınız sağlıklı atıştırmalıklar ile geçirmeniz yönünde olacaktır. Taşınması kolay ve çabuk bozulmayacak aperatifler bu konuda size yardımcı olabilir. Tam buğday ekmeği arasına, kendi zevkinize göre hazırlanmış bir sandviçi, güzelce ambalajlayarak yanınıza alabilir ve yemek molası verdiğiniz anda tüketebilirsiniz. Bu şekilde hem kendi elinizden çıkmış bir yiyeceği güvenle yersiniz, hem maddi olarak zorlanmazsınız hem de seçeceğiniz herhangi bir köşe başı o gün ki restoranınız olur ve kendinizi çok daha özgür hissedersiniz.

Yemek İçin Mütevazı Yerler Tercih Edin

Elbette her yerin kendisi ile özdeşleşmiş mutlaka denemek isteyeceğiniz lezzetleri olacaktır. Bu tarz lezzetlere ulaşmak için gidilen yerin popülaritesine göre bazen saatlerce ayakta beklemek bile gerekebilmektedir. Bu lezzetleri denemeyin demiyoruz ancak, her öğünü aynı yerde yiyemeyeceğinize göre bir kaçını daha mütevazi yerlerde geçirmeniz hem size farklı bir deneyim yaşatacaktır hem de masrafınızı aza indirgeyecektir. Sokak arası mekanları ve şehrin daha az nüfusu yerlerindeki salaş restoranları denemenizde fayda var. Buralarda daha ucuza yemek yerken aynı zamanda aklınıza dahi gelmeyecek yeni lezzetler keşfedebilir ve çok daha fazla keyif aldığınız bir öğün yaşayabilirsiniz.

Kendi Yemeğinizi Kendiniz Yapın

Yemek masrafını azaltacağım diye öğün atlamak tahmin edilebileceği üzere hiç de akla yatkın bir çözüm değildir. Bu nedenle, öğün atlamayın öğünlerinizi kendiniz hazırlayın. Temel gıda malzemelerinden oluşan küçük bir alışveriş ile öğünlerinizi karşılayacak yemekleri kolayca hazırlayabilirsiniz. Eğer kaldığınız yerde kullanabileceğiniz küçük de olsa bir mutfak varsa bu imkanı mutlaka değerlendirin. Özellikle pansiyonların size mutfak alanı ve buzdolabı imkanı sağlaması dolayısı ile bu konuda daha avantajlı olduğunu unutmamalısınız, eğer yemeğinizi kendiniz yapmak ve daha ekonomik bir tatil geçirmek istiyorsanız pansiyonlar sizin için ideal seçenek olabilir.

Bir cevap yazın

Benzer Yazılar