Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü 2-5 Haziran 2016 İnebolu


559
559 points
pusula yürüyüş grubu inebolu yürüyüşü

İstiklal Yolu, İnebolu sahilinden başlayıp Kastamonu ve Çankırı üzerinden Ankara’ya uzanan, Kurtuluş boyunca İnebolu’ya deniz yoluyla gelen cephanenin kağnılarla cepheye ulaştırılmasında kullanılmış olan 340 km’lik yoldur.

Savaş boyunca İnebolu açıklarına gemilerle gelen cephane ve silahlar kayıklarla İnebolu’ya taşınmış, Kastamonu kadınları tarafından zor şartlarda cepheye taşınmıştır.

İstiklal Yolunun İnebolu-Kastamonu arası, Kastamonu il sınırları içerisindeki 105 km’lik bölümü Kastamonu Valiliği tarafından işaretlenerek yürüyüş yolu olarak düzenlenmiştir. 2006 yılından beri Kastamonu valiliği tarafından Kastamonu’dan İnebolu’ya uzanan “İstiklal Yolu ve Atatürk Yürüyüşü” düzenlenir.

Milli Mücadele yıllarında bütün halkımız bağımsızlığımız için mücadele vermiştir. Anadolu’nun pek çok kenti kasabası gibi İnebolu ilçemizde gösterdiği fedakarlık ve kahramanlıkar sonucunda TBMM tarafından 1924 yılında İstiklal Madalyası ile ödüllendirilmiştir.

Bu anlamlı yürüyüşe bu yıl ilk kez katılacağım. Yürüyüş boyunca çadır ve malzemelerin taşınması ve yemek temini Kastamonu Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından sağlanacak, olup yol masrafları katılımcılar tarafından karşılanmaktadır.  

01.06.2016 Yolculuk başladı.

inebolu-yuruyusu-bizimle-gez-1

Ankara’dan yaklaşık 5 saat süren yolculuktan sonra sabah Kastamonu otogara indim. Kısa bir mola sonrasında İnebolu arabasına binerek 1:15 dk sonra inebolu Cafe Mola yakamoz tatil köyü, sahilde çadırlarımızı kurduk. Hava çok güzel deniz pırıl pırıldı erken gelenler çokdan denize girmişlerdi. Çantaları bir kenara bırakarak 1 Haziran itibarıyla deniz sezonunuda açmış olduk. Bol güneş, temiz hava göz alabildiğince uzanıp giden orman her şey harikaydı.

inebolu-yuruyusu-bizimle-gez-2

inebolu-yuruyusu-bizimle-gez-3

Güzel bir uykudan sonra hem sabah güneşin doğuşunu deniz kenarından seyrederek hem de kahvaltımızı yapmanın mutluluğu ile güne merhaba dedik. Kahvaltı sonrası çadırları toplayıp araçlara yükledikten sonra yapılacak tören için Atatürk anıtı önünde toplandık.

inebolu-yuruyusu-bizimle-gez-4

inebolu-yuruyusu-bizimle-gez-5

İnebolu Türk Ocağı binası karşısında yapılan Törende vatan için gözünü kırpmadan canlarını veren şehitlerimiz için 1 dk saygı duruşu ve hep bir ağızdan okunan İstiklal marşı hepimizi çok duygulandırdı. Yürüyüşümüz saat 10:00 da alkışlar, marşlar eşliğinde başladı.

inebolu-yuruyusu-bizimle-gez-6

inebolu-yuruyusu-bizimle-gez-7

Öğlen yemeğini İnebolu Yukarı Çaylı Köyü mevkinde yedik. Bir saat molanın ardından akşam konaklayacağımız Çuha doruğu kamp alanına doğru yürüyüşümüz kaldığı yerden başladı.18:00 de kamp yerine vardık.

inebolu-yuruyusu-bizimle-gez-8

Çadırların kurulması ve akşam yemeğinin ardından Kamp ateşimizi yaktık. Şarkılar, Türküler oyunlar eşliğinde güzel bir günü daha gerimizde bırakıp uykumuza daldık.

03.06.2016 2.Gün 24.4 Km

Yeni bir güne daha merhaba ormanın üzerindeki sis bulutları henüz kalkmamış.

inebolu-yuruyusu-bizimle-gez-9

Benim gibi erkenden kalkanlar akşamdan kalan ateşin başına bir bir toplanmaya başladı. Saat daha 05:15 gösteriyor. Şehrin keşme keşinden uzak, insanların yüzlerinde ki mutluluk bir bakışda hissediliyor. Kahvaltının ardından 08:00 de yürüyüşümüz öğle yemeği yiyeceğimiz (Küre Ayrancı Yaylasına) başladı. Yeni dostlar edinerek ve bir birinden güzel sohbetler eşliğinde yürüme yolumuz orman içerisinden  devam ediyor.

Küre’ye yaklaşırken yolda bizi ilk okul öğrencileri karşıladı.

inebolu-yuruyusu-bizimle-gez-10

inebolu-yuruyusu-bizimle-gez-11

inebolu-yuruyusu-bizimle-gez-13

Onlarla beraber marşlar söyleyerek yolumuza devam ettik. Yürüyüş boyunca geçtiğimiz yerleşim yerlerindeki insanlar sürekli ikramlarda bulundu. Bunların içerisinde en meşurları olan Ecevit çorbasıydı.

inebolu-yuruyusu-bizimle-gez-12

Küçük somun ekmeklerle birlikte çorbamızı içtik. Kulaklarımızın pasını ise muhteşem  mehtar takımının verdiği konserle sildik attık.

Ayrancı Yaylasında öğlen yemeğinden sonra Ecevit Hanı Kamp Alanına doğru yola çıktık. Hava kapanmaya başladı. Herkesin aklında tek şey var. Çadırları kurana kadar yağmurun yağmaması ama beklenen olmadı, yağmurla beraber kamp alanına girdik. Araçlardan eşyalarını alanlar çabucak çadırları kurmaya başladılar. Çadırlar kurulduktan sonra yine yağmurun altında akşam yemeği yenildi. Yaklaşık 2-3 saat durmadan yağan yağmur bir güzel bizi ıslattı. Yağmurun hemen ardında muhteşem bir gökkuşağı bütün yorgunluğumuzu alıp götürdü.

inebolu-yuruyusu-bizimle-gez-14

inebolu-yuruyusu-bizimle-gez-15

Ecevit Hanı, Kastamonu

Kamyon kasası üzerinde çadır kurup yemeğimizi de orada yedik. Gerçi kamyon kasasında kamp kriterlerine pek uyuşmadık ama olsun 🙂

inebolu-yuruyusu-bizimle-gez-16

Ben ve üç diğer kamp arkadaşım çadırlarını eşyalar boşaldıktan sonra kamyon kasası içerisine kurduk tabi üzerimizde kamyonun çadırı da vardı. Yağmurdan kurtulmuştuk. Dostların bizlere takılmaları şakaları gece boyunca da devam etti. Hatta biz baya bir abartarak arabanın üstünde ki çadırda bir kaç delik var onları nasıl kaparız diye konuşurken yanımızdakiler vah vah çok yazık ıslanacaklar diye bizim için üzülmeye başladılar. Kocaman kahkahalarla kamp ateşi etrafında toplandık.

inebolu-yuruyusu-bizimle-gez-17

Şarkılar, oyunlar muhabbetler harikaydı. Gecenin ilerleyen saatlerinde kamp ateşinde çay ve Türk kahvesi içildi. Kahve olurda falcı bacılar olmaz mı isteyene koca, isteyene para herkes dileğine kavuşmuş bir şekilde çadırına çekildi.

04.06.2016 3. Gün 27.6 Km

Sabah kalkış, kahvaltı ardından 08:00 de yürüyüşümüz başladı. Bu günkü hedefimiz Seydiler Ödemiş de öğle yemeği ve Halkacılar kamp alanı. Doğanın güzelliği içerisinde, kuşların şarkıları ve Pınarlardan akan suların sesleri arasında keyifli bir yolculuğa devam ediyoruz. Yolda bizi karşılayan dostlarımıza da selam vermeden geçmiyoruz.

inebolu-yuruyusu-bizimle-gez-18

inebolu-yuruyusu-bizimle-gez-19

inebolu-yuruyusu-bizimle-gez-20

Öğle yemeğinin ardından Seydiler ilçesinde Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı tarafından yaptırılan Şehit Şerife Bacı ve Şehitler Anıtının açılış törenine katılmak için yolumuza devam ediyoruz. Vatanları için hiç düşünmeden canlarını veren cepeden cepeye gece gündüz durmadan silah ve mermi taşıyan kadınlarımızı hiç bir zaman unutmayacağımız sözünü verdik.Anıt açılışını biraz hüzünlü bir o kadarda  gururlu bir şekilde tamamladık.

inebolu-yuruyusu-bizimle-gez-21

inebolu-yuruyusu-bizimle-gez-22

inebolu-yuruyusu-bizimle-gez-23

Kamp yerimize vardık.

inebolu-yuruyusu-bizimle-gez-24

05.06.2016 4. Gün 31.5 Km

Bugün yürüyüşümüzün son günü. Son parkuru da tamamlayıp final yapacağız. Moraller yüksek, şarkılar, türküler eşliğinde eğleniyoruz

inebolu-yuruyusu-bizimle-gez-25

Enerjinizi daima yüksek tutmak zorundasınız. Günde ortalama 30km yürüyüş yaparak devam ediyoruz. Yorucu olsa da yeni yerler görerek rahatlıyoruz. Yürüyüşümüzün bir son gününde İstiklal yolunda olacağız.

inebolu-yuruyusu-bizimle-gez-26

Güzel bir hava harika insanlarla beraber Atatürk ve İstiklal yolu yürüyüşümüz öğle yemeği yiyeceğimiz Göl Köy Fidanlık alanına doğru devam ediyor. Bu gün grubun sonunda  beraber yürüdüğümüz 77 ve 66 yaşındaki ablamızın anılarını imrenerek heycanla dinliyoruz.

inebolu-yuruyusu-bizimle-gez-27

30 yıldır bu tür etkinliklere katıldığını Afyon- İzmir arasını 1993 yılında 350 Km beş erkek, bir kadın olarak 11 günde yürüyerek tamamladıklarını anlatırken daha yolun başında olduğunuda söylemeden de geçmiyor. Son öğle yemeğimizin ardından etkinliğin sona ereceği tören alanı Cumhuriyet meydanına doğru  yürüyüşümüze başlıyoruz.

Kastamonuya girişimiz muhteşem oldu.

inebolu-yuruyusu-bizimle-gez-28

inebolu-yuruyusu-bizimle-gez-29

inebolu-yuruyusu-bizimle-gez-30

Önde Şerife bacılar, ellerinde ay yıldızlı bayrağımız ve marşlar eşliğinde Cumhuriyet meydanına girdik. Bizleri burada askeri bando karşıladı. Saygı duruşu, İstiklal marşımızın okunması ve teşekkür konuşmalarının ardından Atatürk ve İstiklal yolu yürüyüşümüz sona erdi. Kastamonu Valiliğine ve çalışanlarına, organizasyonda emeği geçen herkese, Baldak Dağcılık da ki arkadaşlarıma ve tüm katılımcı yürüyüşcülere sıcak dostuklarından dolayı teşekkür ediyorum.Yeni bir rotada buluşmak üzere.

Geride kalanlar;

Göz açıp kapayıncaya kadar geçen dört günün her anı sevgi ve mutluluk doluydu, azim ve kararlılığın verdiği güçle aşılmayacak engellerin olmadığının öğrenildiği yoldu. Vatan toprağının kutsal olduğunu, insana sevgi ve saygısının olmayanın vatan sevgisininde olmadığının öğrenildiği yoldu. Vatanını seven kişilerin gerekirse mallarını ve canlarını feda etmekten çekinmediklerinin yoluydu.

Bağımsız olmayan bir vatan, orada yaşayanlar için zindan haline gelir.

Bastığın yerleri toprak diyerek geçme, tanı

Düşün altındaki  binlerce kefensiz yatanı.

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE…

Ferit Sümbül

Bizi takip etmek isterseniz;
Facebook: https://www.facebook.com/bizimlegez/
Twitter : https://twitter.com/bizimlegez/
Instagram : https://www.instagram.com/bizimlegezblog/

 


Like it? Share with your friends!

559
559 points

What's Your Reaction?

Olmamış Olmamış
0
Olmamış
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Kızdım! Kızdım!
0
Kızdım!
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
confused confused
0
confused
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Aykut Özcan

10 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında çalışıyorum. Şuanda da BT alanında özel bir kuruluşta yöneticilik yapıyorum. Gezmek, gezdiğim yerleri fotoğraflamak ve sonrasında sizlere anlatabilmek ruhsal bir rahatlama yöntemi benim için. Bu yüzden yazmayı ve fotoğraf çekmeyi de çok seviyorum.

0 Comments