Ayvalık’ta yapmanız gereken 10 şey

Kısa bir süre önce Ayvalık’taydık. Sarımsaklı’da deniz, kum, güneş kombininden sıkılıp nereleri gezebiliriz diye araştırmaya başladık. Balıkesir / Ayvalık civarına geliyorsanız buraları görmeden dönmeyin.

1- Sarımsaklı’da denize girin

Sarımsaklı plajlarından gidenler sık sık bahsederdi.  Daha önce de sık sık gelmiş olsam da bu yıl (2018) denize girmek kısmet oldu. Pırıl pırıl bir deniz, uzun uzadıya bir plaj. Balıklarla beraber yüzüyorsunuz. Deniz seven biriyseniz keyif alacaksınız.


2- Sarımsaklı sahilinde gün batımını izleyin

Sarımsaklı plajları gündüz dolu dolu olsa da akşam herkes konakladığı yere çekilince sakin, sessiz bir ortamda gün batımını izlemek size huzur verecek. Dalga sesi, güneşin batışı ve yanınızda sevdikleriniz…

3- Şeytan Sofrasında gün batımını ve eşsiz manzarasını seyredin

Ayvalığın simgesi haline gelmiş, eşsiz güzellikte bir manzaraya sahip. Gün batımından önce aşırı kalabalık oluyor, biraz sakinlik arıyorum derseniz bizim gibi son dakikalarda manzarayı seyredebilirsiniz. Eskiden daha sakin olduğunu söyleyenler var. Şimdi tesisleşmiş ve her yerde kafeler var.

Şeytan Sofrasına nasıl gidilir?

4- Cennet Tepesinde gün batımını izleyin

Cennet Tepesi fazlaca bilinen bir yer değil. Fakat Şeytan Sofrası kadar güzel bir manzaraya sahip bana göre. Ulaşım olayı sıkıntılı. Ayvalık Devlet Hastanesine yakın fakat buraya gelenlerin çoğu kendi araçlarıyla ulaşım sağlıyor. Birkaç masa haricinde civarında büfe vb. bir şey yok. Yani yanınızda ne getirirseniz onu tüketirsiniz. Hazırlıklı gitmenizi tavsiye ediyorum.

Cennet Tepesine nasıl gidilir?

5- Alibey (Cunda) Adasını gezin

Cennet Tepesinden bakınca tam karşıda kalıyor Cunda. Kendine has sokakları, sahili, müzesi, aşıklar tepesi ile görülmesi gereken güzellikte. Türklerin adaya ilk ayak bastığı yeri, Anelemmatik Güneş Saatini, Hamidiye Camii’ni ve daha bir çok yeri ziyaret edin. Gelirseniz görmeden dönmeyin.

6- Badavut’ta denize girin / Badavut görseli bizevdeyokuz.com ‘dan alınmıştır.

7- Taipan’da Ayvalık Tostu yiyin

8- Güler Tatlıhanesinde Sakızlı Kurabiye yiyin

9- İmren Pastanesinde Lor Tatlısı ve Yanında Sakızlı Dondurma yiyin

10- Cunda Taş Kahve’de Sakızlı Kahve İçin

Benzer Yazılar