çadır seçimi nasıl yapılır

Çadır Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler


Hangi ekonomik gelir düzeyinde veya hangi yaşta olursa olsun, hemen herkesin hayallerini her daim güzel bir tatil süslemektedir. Hatta yoğun iş günlerine veya hayatın karmaşasına bazen, sırf tatili hayal ederek dahi katlandığınız zamanlar herkes gibi mutlaka sizinde olmuştur. Tatil hayali ortak olsa dahi, yapılan planlar kişilere, zevklere ve maddi imkânlara göre farklılıklar göstermektedir. Kimileri tatil için beş yıldızlı her şey dâhil otellerin hayalini kurarken, kimileri ise daha naif tatiller düşlemektedir. Örneğin karavanıyla dünyayı gezen bir seyyah veya bisikletle tura çıkmış bir maceraperest de aslında kendi tatil düşünün peşinden koşmaktadır. Bu kadar çılgın olamam ancak doğayla iç içe bir tatil geçirmek istiyorum diyenler için ise en iyi seçenek şüphesiz ki çadırlardır.

Çadır Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çadır seçmek de, çadırda hayat sürdürebilmek de dışarıdan çok eğlenceli ve kolay görünse dahi, önceden eğitiminin alınmış olması gereken zorlu süreçlerdir. Doğru çadırı seçerken, göz önünde bulundurmanız gereken birden fazla faktör olmalıdır. Örneğin, kamp yapacağınız bölgeniz iklimi, kamp yapacağınız alanın şartları, çadırda kaç kişi konaklanacağı gibi birçok parametre muhakkak dikkate alınmalıdır.

Çadır Yapacağınız İklim Koşullarının Önemi

Günümüzde çadır sektörü, kamp alanlarının ve imkânlarının gelişmesi doğrultusunda artan maceracılar sayesinde daha fazla talep almaya başlamış, bu doğrultuda sektör ve seçeneklerde gelişmiştir. Çadır alma arayışı içersinde olan kişilerin ilk göz önünde bulundurması icap eden husus gidilecek yerin iklimi olmalıdır. Ilık havalarda kullanılacak bir çadır seçildiğinde, çadır üzerinde birçok havalandırma detayı gözlemlenebilir. Bu nedenle çadıra, rüzgâr ve yağış girişi de fazla olacaktır ve soğuk hava koşullarında kullanılmaya elverişli değildir. Dağcı çadırlarına bakıldığında ise kullanılan materyallerinde dizaynında soğuk kış koşullarına ve özellikle kara dayanıklı şekilde olduğu görülmektedir. Tamamen özel şartlara göre üretilen bu çadırlar, nano teknoloji ile bezenmiş olup, don olaylarına karşı korunaklı yapıdadırlar.

Çadırın Dizaynı Nasıl Olmalıdır?

Çadır dizaynları, kısa tatillerde kullanılacak çadırlarda fazla dikkate alınmayan unsurlar gibi görünse de ilerleyen zamanlarda ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Çadırın kurulumu başlı başına eğitimi alınması gereken bir konudur ve mutlaka önemsenmelidir. Aksi taktirde özellikle kirişlerin yanlış konumlandırılması keyfinizi kaçırabilecek kazalara neden olabilmektedir. Bu nedenle kiriş yerleşimi iyi planlanmış, havalandırması olan ve kullanım alanı olabilecek en geniş seviyede tutulmuş olarak dizayn edilen çadırlar tercih edilmelidir.

Çadır Boyutu Nasıl Olmalıdır?

Çadır boyutu, öncelikle kaç kişi kalınacağı göz önüne alınarak seçilmelidir. Diğer dikkat edilecek husus ise, çadırınızın bagajlarınız için yeterli olup olmadığı noktasında olmalıdır.

Çadır Satın Alırken Amaç-Fiyat İlişkisini Göz Önünde Bulundurmak

Eğer deniz kenarında bir tatil ve kamp alanında birkaç günlük bir eğlence için bir çadır aranıyorsa, çok büyük özelliklere ve ekstrem şartlara uygun üretilmiş bir çadıra ihtiyaç yoktur. Bu nedenle, hem maliyet olarak çok daha pahalıya patlayacak olan hem de özellikleri doğrultusunda ağırlıkları da artan ve taşınması güçleşen bu çadırlardan kaçınmak yerinde bir tercih olacaktır denilebilir.

Balkonlu Çadır Seçiminin Önemi

Balkon çadırlarda mutlaka aranması gereken bir özelliktir. İlk başta olmazsa olmaz gibi görünen bir olanak gibi durmamaktadır ancak daha önceden kamp yapmış kişilerin rahatlıkla anlayabileceği birçok imkanı barındırmaktadırlar. Çadırın kapısının önüne konumlandırılmış balkon hem size ayakkabılarını ve tüm gereçlerinizi size ait olduğu belli bir yere bırakma imkanı sunar, hem de yemek yapmak yani mutfak amaçlı kullanmak için kuru ve temiz bir alan sağlar.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

Senin cevabın nedir?

Kafam Karıştı Kafam Karıştı
0
Kafam Karıştı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Kızdım! Kızdım!
0
Kızdım!
Komik Komik
0
Komik
Sevdim Sevdim
1
Sevdim
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Aykut Özcan

10 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında çalışıyorum. Şuanda da BT alanında özel bir kuruluşta yöneticilik yapıyorum. Gezmek, gezdiğim yerleri fotoğraflamak ve sonrasında sizlere anlatabilmek ruhsal bir rahatlama yöntemi benim için. Bu yüzden yazmayı ve fotoğraf çekmeyi de çok seviyorum.

0 Yorum

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Hikaye
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik Liste
Geri Sayım
Klasik Gerisayım
Herkese Açık Liste
Kendi maddeni ekle ve en iyi gönderi olması için oy ver
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo gibi sitelerden videolar ekleyebilirsiniz.
Ses
Soundcloud, Mixcloud gibi sitelerden ses dosyaları ekleyebilirsiniz.
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
Gif Formatı