Mekanlar

Chef Saim Ali İftar Rezaleti

Chef Saim Ali, Eyüp Park AVM içerisinde açılmış bir işletme. 2019 Ramazan ayı içerisinde ailemi de alıp iftar için dışarıda yiyelim diyerek spontane olarak önünden geçerek girdik.

İlk bakışta mekan şık, gösterişli ve güzel görünüyor. Mekana girdiğimizde pek bir kalabalık bulunmuyordu. Girdik ve siparişleri verdik, iftar için geldik diyerek de ekledik.

Yanımızda küçük oğlumuz da var. Karnı aç olduğundan sadece onun için çorba istedik. O ilk çorbanın geç gelmesinden aslında bir şeylerin ters gidebileceğini anlamalıydık ama o an idrak etmek zor oldu açıkçası.

chef saim ali iftar

Chef Saim Ali’de Eksik Personel

İftar saati yaklaştıkça bizim gibi mekanı boş görüp gelen insan sayıları da bir anda artmaya başladı. Neredeyse boş masa kalmadı. Ortalıkta sürekli koşuşturan bir genç kardeşimiz var. Ona yardım eden bir de hanımefendi… Sürekli gözlemliyorum, nasıl yetiştirecekler ki? Yetişmez ki…

View this post on Instagram

A post shared by Chef'SaimAli (@chefsaimali) on

Chef Saim Ali’de Sipariş Gecikmesi

Siparişimizi iftardan 25 dakika kadar önce verdik. Hızlı çıkan döner olduğunu bize söylemediler gerçi ama eşim döner sipariş etmişti. Annem ve ben de karışık ızgara istedik. Bu arada masaya bir şeyler gelir diye bekliyoruz. Gelmiyor.

İftar saati neredeyse geldi çattı, masada su bile yok. Sadece oğlum için gelen bir kase çorba, 3-4 parça da pide dilimi var.

Hani dedik biz de rezervasyon yaptırmadık, biraz geç gelebilme durumu olur hoş görmek lazım… Fakat olay buradan fazlaca ileri gitti. Zira gözlemlediğim kadarıyla iftardan önce 15 kişi kadar olan mekanda iftar saatinde toplam 60 civarında insan vardı. Hizmet eden ise sadece iki kişi.

Chef Saim Ali Yeşilpınar

İşletme Personelin Eksikliğini Geç Fark Etti

Düşünün, 60 kişi var neredeyse ve iki kişi çoğunluğu iftar için gelen ortalama 40 kişiye yetişmeye çalışıyor. Her masadan bir ses çıkıyor. Şu gelmedi, bu gelmedi. Siparişimiz nerede? Ezan okundu, bari su verin?

Siparişimizi alan garson geliyor geçiyor, elimi kaldırıyorum. Görmüyor. Sesleniyorum duymuyor. Kasadaki işletme görevlisi benimle ilgilenilmemesinden rahatsızlık duyuyor. Olaya müdahil olmaya çalışıyor.

Ezan okundu, sofrada yetişkinler için sadece su var. Onu da zor bela alabildik. Birkaç söylenme sonucunda çorbalar geldi. Yanında pide yok… Bildiğiniz masa bomboş 🙂

Ezan okundu, iftarımızı açtık. Aradan 10 dakika daha geçti. Siparişlerimiz gelmedi. Bu durumda siparişin verildiği 35-40 dakika kadar olmuştu. Gelen sadece döner oldu. Karışık ızgaralar piyasada yok.

Garson geliyor geçiyor elimi tekrar kaldırıyorum ve sesleniyorum. Görmüyor, duymuyor.

Bir süre sonra muhtemelen mutfak personeli olan bir hanımefendi özellikle masamıza geliyor. Nelerin olmadığını bizden öğrenip gidiyor. Siparişlerin piştiği bilgisini alıyoruz. Ortalama 8-10 dakika sonra da siparişlerimiz ulaşıyor. Ezandan ortalama 20 dakika sonra siparişlerimiz ulaşmış oluyor.

Gördüğümüz muamele karşısında şaşırıyoruz. Mekan çok şık fakat işletme anlayışının içi boş. Masaların, dekorun, ışık ambiansının güzelliği keşke hizmet kalitesine de yansıyor olsaydı…

Ha ayrıca, personelin yetmediğini gördükten sonra işletme sahiplerinin ortada koşturmasını beklersiniz, bu da yoktu. Bu da bence işini sahiplenmeyen basiretsiz insanların yansımasıydı.

chef saim ali yorum

Tepkileri Göğüslemeye Çalışan Yetkili

Yemeği yedikten sonra kalkalım diyerek sözleşiyoruz masada. Bu sırada bizimle ilgilenen mutfak personeli hanımefendi haricinde masaya gelip ilgilenen kimse yok. Buradan ismini bilemediğimiz o hanımefendiye teşekkürlerimi iletiyorum. İşletmenin prestijini kurtarmak adına çokça gayret ettiğini de söyleyeyim. Yemek sonrası çay ve kahve ikramında bulunmak istese de yine de kızgınlığımın gölgesinde kaldı.

Hizmet İle Ücret Politikası Ters Orantılı

Bu duruma genel olarak çok değinmek istemiyordum. Fakat başından sonuna kadar gördüğümüz kötü muameleden ötürü aldıkları parayı hak ettiklerini de düşünmüyorum. Bu yüzden bu kısımda da serzenişlerim devam edecek.

Hesap ödeme sırasında yaşadığımız anektod detaylarını anlatayım…

İşletme sahibi (muhtemelen) özürler diliyor, genel olarak böyle bir kalabalık olmadığını, ramazan ayı sebebiyle 2 personeline izin verdiklerini bu yüzden hizmette sorun olduğunu anlatıyor. Ah keşke izin vermeseydik, böyle olacağını bilmiyorduk diye hayıflanıyor.

Hanımefendi gözlerimden ateş çıktığının farkında özürlere devam ediyor. Yanında sürekli koşturan garson hanımefendiye keşke senin arkadaşını çağırsaydık çok kötü oldu diye de ekliyor.

Orada konuştukça konuşuyor fakat kızgınlığım sebebiyle tepki vermiyorum. O an aklımdan şunlar geçiyor. Ramazan ayında iftar için dışarıda yemek yiyen onbinlerce insan var. Siz bir işletmesiniz ve bunu nasıl öngöremezsiniz?

Yaşadığımız rezaletin faturası 230 TL, 3 kişi için…

Ortamın şıklığı hizmet kalitesi ile orantılı değilse müşteri memnuniyetini yakalayamıyorsa başarısız bir işletme olduğunu da kabul etmelidir.

Chef Saim Ali’ye Tavsiye

1 Haziran 2019 tarihinde işletmenize bir blogger geldi. Mekan değerlendirmesinde bulundu. Bu değerlendirme bizimlegez internet sitesi var oldukça burada kalacak. Bu yazıyı tekrar tekrar okuyun ve ders alın. Ders aldığınızı düşündüğünüzde bile açıp tekrar okuyun.

Yaşattığınız mağduriyetin karşılığı sadece özür olamazdı. Telafi etmek için hiçbir şey yapmamış olmanız sizin için bir eksi.


Bir süre önce bu konuya benzer şekilde Uzunlar Et Mangal Emirli şubesinde de hizmet kalitesinden dert yanmıştık.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. Markamıza karşı yapılan bu asılsız içerik için hukuki süreci başlatmış bulunmaktayız. DETAYLI BİLGİ İÇİN 0850 305 2360 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

  1. Merhaba Sayın İlgili,

   Durumu hukuki yolla çözüme kavuşturmak istiyorsanız, mahkemede de yaşattığınız mağduriyeti elimdeki bütün kanıtlarıyla birlikte anlatırım. Şayet mahkemede de bu yazının asılsız olduğunu kanıtlayamazsanız karşı dava açacağımı bilmelisiniz.

   Dolayısıyla mahkemede görüşürüz.

 2. Bir de dava mı açıyorlar bu yazıya :)) bir şey olmaz, eleştiriyi bile kaldıramayacak ve eleştirilere göre kendine çeki düzen veremeyecek bir şirket hiç olmasın daha iyi. Artık firmaların kendini iyice düzeltme vakti çoktan geldi de geçiyor bile, yazar dostum ellerine sağlık

 3. Merhaba biz kendilerini yılbaşında gittik, ailece de sürekli gidiyoruz bazen yoğunluktan dolayı bizde aynısınız yaşıyoruz fakat sanki siz fazla abartmış gibisiniz kusura bakmayın 🙂 elbette hepimiz eleştiri yapıyoruz gittiğimiz yerlere ama sizin yazınız eleştiriden çıkmış 🙂 saygı duyuyorum yinede, biz ailece gidiyoruz bazen gecikme olsada insanlık hali neticede hizmet sektörü insanları memnun etmek zor 😀 kendim çalıştığımdan biliyorum.

  1. Herkes kendi fikirlerini belirtmekte özgürdür. En nihayetinde işletmeye kimse gitmesin demedim. Sizi memnun eden şey bizi etmedi. Size göre abartı olan da bana göre abartı değil. Çünkü biz bunu yoğun olarak yaşadık ve bana yaşatılan bu gecikmeler sebebiyle bende aileme karşı mahcup duruma düştüm. Bizim ki aslında yapıcı eleştiri. İşletmenin kendisini geliştirmesi ve eksiklerini gidermesi adına tavsiyedir. Gerisi boş.

 4. Yemek Sepetinde sürekli sipariş verdiğim bir mekan, yoğunluktan dolayı yemek sepetini kapatmışlar. Evime yakın olduğu için genelde oradan sipariş veriyorum, gerçekten neşeli ve harika bir aile yönetiyor. Bence eleştirinizi onlara bildirseydiniz eminim ki ellerinden geldiğince yardımcı olacaklardı size 🙂 malum dijital ortamda bu tarz eleştiriler kullanılabiliyor. Her şey bir yana lahmacun ve pideleri harika 😀 sakin bir zaman gitmenizi tavsiye ederim, ne pahalı markalara gidiyoruz insanın yüzüne bakmıyorlar, şahsen benim aile sıcaklığı hoşuma gidiyor.

 5. Evime 5 dakika mesafede, 1 yıldır kahvaltilarina ayrı giderim, akşam yemegine ayrı gurmesiniz sanırım? Bu durumu harika kullanmissiniz tebrik ettim. ONine gelen gurme arkadaş, elestirdiginiz adam 23 yılını bu işe vermiş bence biraz araştırın. 20 dk boğazıma yemek girmedi diye, ne bileyim allah kimseyi dusurmesin bu duruma

  1. Meselenin gurmelikle alakası yok. Siz konuyu yanlış değerlendirmişsiniz. İşletmenin beni ailemin önünde zor duruma düşürmesinin gurmelikle ne alakası var? İşletmenin ağzıyla bana yorum yapmayın. İşletmenin yönlendirmesiyle bu tür yorumlar yaparak prestijinizi kurtaramazsınız.

   1. Beni işletme yönlendirmedi 🙂 sizin bakış açınız epey farklı. Umurumda değil ne düşündüğünüz, gördüm yorum yaptım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün