Figen Karaaslan – Seyyahça nasıl gezgin oldu?

figen karaaslan

Biz onu Seyyahça adıyla tanıyoruz.
Figen Karaaslan bizimlegez.com için gezgin olma fikrinin ortaya çıkış hikayesini anlattı.
Katkılarından ötürü kendisine teşekkür ederiz.

Nasıl Gezgin Oldum?/ Seyyahça

Küçük yaşlardan beri keşfetmek, benim için önemli oldu. Çocukken, en sevdiğim oyuncaklarımdan ikisi, pusulam ve büyütecim idi.

Çocukluğumdan beri çok kitap okurdum. Bu sayede, bilgi sahibi olmaya ve içinde yaşadığım dünyayı kendimce keşfetmeye ve anlamlandırmaya çalışıyordum.

Üniversiteyi şehir dışında kazandığım zaman, sık sık eğitimim için şehirlerarası yolculuk yapmaya başladım. 13-14 saat süren uzun otobüs yolculuklarımda, yolda olmayı ve yolculuk yapmayı sevdiğimi gözlemledim. Yoldayken kendimi, daha özgür hissediyordum.

Birçok bölüm arasından okumak için kendime Seyahat İşletmeciliği bölümünü seçmiştim. İki yıl boyunca turizm ve seyahat üzerine dersler aldığımdan dolayı, bu hevesim iyice artmıştı. Üniversiteyken yakın şehirlere yolculuklar yapmaya başladım. Gitmediğim şehirlere gitmeyi ve oraları görmenin tadına varmıştım. O zamanlar bu seyahat arzusu, içime iyice yerleşti.

Bu yolculuklarım; 2. üniversitemi Kıbrıs’ta kazanmamla birlikte hız kesmeden, Kıbrıs bir ada olduğu için de denizden ve havadan devam etti. Böylece ilk ülke dışı gezimi gerçekleştirmiş de oldum. J Okul süresince ve okuldan mezun olduktan sonra birçok farklı şehri gezme fırsatım oldu.

2011 yılında, Seyyahça isimli blog sayfamı kurdum. 2012 yılında, Yunanistan’a gittim.

İnsanların özellikle yurtdışı gezilerini planlama ve tur olmadan, yurtdışına gitme konusunda bazı çekinceleri olduğunu fark ettim.

Üniversitede okuduğum bölüm de Turizm ve Seyahat olduğu için birçok insanın kafasında

* Tek başına seyahat etmek güvenli midir?

* Yurtdışındaki insanlar, Türklere karşı önyargılı mıdır?

* Soru sorsam yardımcı olurlar mı?

* Dil problemi yaşar mıyım?

* Yurtdışında yolları bulup da, gezmek istediğim yerleri gezebilir miyim?

Gibi soru işaretlerinin olduğunu biliyordum. Seyyahça sayfasını insanların kafasındaki, seyahat etmeye engel tüm soruların cevabını vererek, seyahat etmenin zor olmadığını göstermek için kurdum.

İnsanlara bazı konulara dikkat ettikten sonra tek başına seyahat etmenin güvenli olduğunu; tekim, kadınım, yabancı dilim az vesaire demeden kafalarındaki, seyahat etmeye engel tüm önyargıları atarak, yola çıkmaları için hem gezi yazılarım, paylaştığım yolculuk şarkıları, yolculuk sözleri, edebi yayınlar ve şiirler ile cesaretlendirmeye çalıştım.

Gezdikçe yazdım, Seyyahça’ya yazmak için de daha çok gezdim.

Figen Karaaslan – Seyyahça

Benzer Yazılar