vize alırken dikkat edilecekler

OHAL’de Nasıl Kolay Vize Alınır?


Türkiye 90 günlük bir OHAL süreci içerisindedir. 21 Temmuz 2016 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile Resmi Gazete’de yayınlanan 90 günlük OHAL yani olağan üstü hal süreci başlamıştır. Eğer herhangi bir uzatma veya değişiklik olmaz ise OHAL’in Ekim ayı itibariyle sonlanması bekleniyor. Yönetim, cezalar, ekonomi gibi birçok dalda etki yaratan OHAL ulaşımda da bazı değişikliklere sebep olmaktadır. Özellikle içinde bulunduğumuz süreç düşünüldüğünde ülkede karışıklığa sebep olmuş yeşil pasaportlu kişilerin yurtdışına kaçmalarını engellemek adına bir dizi önlem alınmıştır. Peki, bu durum normal vatandaşı ve vize alımını nasıl etkiler? OHAL’de özellikle Shengen vizesi için istenen belgelerde bir değişiklik yapılmadı. Avrupa ülkeleri arasında ufak farklar olsa da genel olarak istenen belgeler sabit.

OHAL’de Vize Alımı

Belgeler SSK güvenceli bir çalışan için kimlik, araç ruhsatı, tapu ve banka cüzdanı fotokopilerini içeriyor. İstenen belgeler arasında 2 adet vesikalık fotoğraf, kaşeli ve imzalı dilekçe ve imza sirküleri yer almakta. Bunlar dışında vergi levhası, hizmet dökümü ve faaliyet belgesi de isteniyor. Vize başvurusunda bulunan vatandaşların otel ve uçak rezervasyonlarını, son üç aylık maaş bordolarını ve SSK işe giriş belgelerini hazırlayıp evraklar arasına eklemesi gerekmekte. Yolcuların vize almak için yurtdışı seyahat sağlık sigortası yaptırmış olmaları ve bu sigorta dökümünü vize başvurusuna eklemeleri de şart. Tüm bunlar dışında Ticaret Sicil Gazetesi fotokopileri de vize için talep edilen belgelerden biri.

OHAL’de Hızlı ve Uzun Süreli Vize Nasıl Alınır?

OHAL’de bu evraklarda bir değişiklik olmadı ancak vize alma süresi uzadı ve zorlaştı. Ayrıca vizenin geçerli olduğu süre de kısalmış durumda. Peki, bu süreyi uzatmak ve vize alımını kolaylaştırmak için ne yapmalı? Özellikle Shengen vizesi için bazı ipuçlarını kullanmak vize alma sürecini hızlandıracağı gibi vizenin geçerli olduğu süreyi de uzatmaya yardımcı olabilir.

OHAL’de Kolay ve Hızlı Vize Alımı İçin İpuçları

Avrupa’ya kaçak yollarla girmiş veya vize süresi bittiği halde orada kalmaya devam etmiş akrabalar ve yakınlardan bahsetmemek onlar yüzünden önyargıya uğramayı engelleyebilir. Avrupa’ya kaçak yollarla giren vatandaşların yoğun olduğu Doğu veya Güneydoğu Anadolu bölgelerinde doğmuş olmak vizeye başvuran kişi için kötü bir referans oluşturur. Ayrıca iyi bir referans olabilecek akrabaların vize yenileme döneminde onlarla birlikte başvuru yapmak vize almayı kolaylaştırabilir. Bununla birlikte eğer daha önce pasaporta herhangi bir ülke için ret damgası vurulmuşsa bu vize almayı oldukça zorlaştıracaktır.

Emekliler OHAL’de Daha Avantajlı

Emekliler için verilen vizeler genelde daha uzun olabiliyor. Bu sebeple emekli bir vatandaş olmak büyük avantajdır. Maddi açıdan güçlü yolcuların hızlı ve uzun süreli vize alması daha kolaydır. Bu sebeple mali durumun eksiksiz bir biçimde belgelenmesi önem taşımaktadır. Shengen vizesi birçok Avrupa ülkesinde geçerlidir ancak başvurulan ülkeye seyahat boyunca en az bir kez giriş yapmak ve mümkünse ilk girişi o ülkeye yapmak daha sonraki başvurularda yardımcı olacaktır.

Daha Uzun Süreli Vize İçin Ne Yapmalı?

Çalışılan firmanın iş dünyasındaki prestiji ve vizeye başvuran kişinin bu firmadaki geçmişi vize alımında ve süresinde etkin bir rol oynar. Ticari vize başvurusunda bulunmak ve iş ile alakalı bazı davetiyeleri vize başvurusuna eklemek o ülkede daha uzun kalmak için bir yöntem olabilir. Ayrıca daha ileri tarihlerde otel rezervasyonları yaptırmak veya uçak bileti almak o ülkede sürekli bir işiniz olduğunu vurgulamak için iyi bir yöntem olabilir. Bu da daha uzun süreli bir vize almaya yardımcı olur.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

Senin cevabın nedir?

Kafam Karıştı Kafam Karıştı
0
Kafam Karıştı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Kızdım! Kızdım!
0
Kızdım!
Komik Komik
0
Komik
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Aykut Özcan

10 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında çalışıyorum. Şuanda da BT alanında özel bir kuruluşta yöneticilik yapıyorum. Gezmek, gezdiğim yerleri fotoğraflamak ve sonrasında sizlere anlatabilmek ruhsal bir rahatlama yöntemi benim için. Bu yüzden yazmayı ve fotoğraf çekmeyi de çok seviyorum.

2 Yorum

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Hikaye
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik Liste
Geri Sayım
Klasik Gerisayım
Herkese Açık Liste
Kendi maddeni ekle ve en iyi gönderi olması için oy ver
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo gibi sitelerden videolar ekleyebilirsiniz.
Ses
Soundcloud, Mixcloud gibi sitelerden ses dosyaları ekleyebilirsiniz.
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
Gif Formatı