tatil modelleri

Türkiye’de Gezilecek En İyi Yerler


Yaz veya kış tatilleri için tatil yeri seçmek oldukça güç bir durumdur. Türkiye’de ve dünyada etkileyici birçok tatil yerinin bulunması bu sorunun temel sebebidir. Sakin ve huzurlu tatilleri sevenler, gece hayatı ve eğlenceye önem verenler, doğa hayranları ve sanatseverlerin tatil tercihleri farklılık göstermektedir. Peki, her zaman için turist profillerinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek tatil yerleri nelerdir?

Kelebekler Vadisi, Fethiye

Kelebekler Vadisi doğa turizminin gelişmiş noktalarından biridir. Burada doğaseverler her yıl kamp yapmakta ve denizin, güneşin tadına varmaktadır. Doğayla iç içe bir tatil geçirmek isteyenler Kelebek Vadisi’ni tercih edebilir ve burada çadır, bungalov gibi alanlarda konaklayabilirler.

Cunda Adası, Balıkesir

Cunda Adası, Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlıdır. Özellikle son yıllarda turizm konusunda büyük bir gelişme göstermiştir. Cunda Adası’nın tarihi yapısı ve doğal güzellikleri dikkat çekmektedir. Meyhaneleri, sokakları, mağazaları ile tatile gitmek için oldukça cazip bir seçenektir.

Amos, Marmaris

Amos henüz turizm açısından gelişmemiş bir yerdir ancak bu durum Amos’un el değmemişliğinin, berrak denizinin bir sebebidir. Amos’un bir diğer önemi ise Amos Antik Kenti’ni içermesidir. Dolayısıyla eşsiz doğal yapısı dışında heykeller ve tarihi mimarileriyle de gelecekte dikkat çeken tatil yerleri arasında olacaktır.

Ortakent-Yahşi, Bodrum

Bodrum’un kalabalık ve popüler tatil yerlerinin aksine Ortakent-Yahşi Bodrum yarımadasının daha sakin ve huzurlu bir bölümünü oluşturur. Bu bölümde hala otel veya eğlence merkezleri tarafından işgal edilmemiş bolca yeşil alan mevcuttur. Ayrıca bölge kargı koyu denen plajı ve bu plajdaki develeriyle ünlüdür. Ortakent-Yahşi de daha popüler hale gelecek tatil yeryelerindendir.

Küçük Kargı Koyu, Muğla

Küçük Kargı Koyu Muğla’nın en sakin koylarından biridir. Burada Günlük ağaçları diye adlandırılan bitki türü mevcuttur ve bu bitki koya güzel kokusunu yayar. Ayrıca ağaçlar geniş bir gölgelik alan oluşturduklarından koy gayet serindir. Şimdiden kampçılar ve dalgıçların gözde mekanları arasına girmiş Küçük Kargı Koyu sonrasında daha çok insan tarafından keşfedilecektir.

Datça

Datça koruma altına alındığından eşsiz bir doğaya ve zengin canlı çeşitliliğine sahiptir. Datça kıyılarında birçok mavi bayraklı plaj bulunmaktadır. Bunun dışında Datça Knidos antik kentini de bünyesinde barındırır. Son yıllarda daha popüler hale gelen bu tatil yeri yıllar boyunca doğal güzellikleri ve temiz deniziyle daha çok tercih edilmesi gereken yerler arasındadır.

Olimpos, Antalya

Olimpos doğanın bozulmadığı, eğlence merkezleri ve otellerin betonlaştırmadığı ender tatil beldelerindendir. Burası koruma altında olduğu için temiz bir çevre ve denize sahiptir. Olimpos’ta genel olarak ağaç evler ağırlıktadır. Bunlarda konaklama sağlanacağı gibi çadırlar da kullanılabilir.

Şövalye Adası, Fethiye

Şövalye Adası ismini körfezde uzanış biçiminden almaktadır. Ada adeta Fethiye Körfezi’ni korur gibi görünür. Bu adanın uzun patika yollarında yürüyüş yapmak oldukça keyiflidir. Ada kıyılarında suya batmış evler bulunur ve ada duvarlarla çevrelenmiştir. Bu evlerin ve duvarların etrafında yapılan tekne gezintileri turistlere eşsiz manzaralar sunmaktadır. Ayrıca Şövalye Adası’nda tarihi bir kalenin kalıntıları mevcuttur. Birçok insan bu kalıntıları keşfetmek için Şövalye Adası’na gelmektedir. Sakin ama tarih ve doğayla yoğrulmuş bir tatil planında mutlaka yer alması gereken varış noktalarından biri Şövalye Adası’dır.

Pygela, Kuşadası

Pygela antik çağlarda savaşçı bir grup tarafından geçici bir süre kullanılmak üzere inşa edilmiş antik şehirdir. Bu şehrin sağlık amaçlı kurulmuş ilk şehir olduğu düşünülmekle beraber şehir, antik çağda askerlerin iyileştirilmesi ve rehabilitasyonu için kullanılmıştır. Denizi oldukça temizdir ve eski çağlarda şifalı olduğuna inanılmıştır. Pygela da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.


Senin cevabın nedir?

Kafam Karıştı Kafam Karıştı
0
Kafam Karıştı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Kızdım! Kızdım!
0
Kızdım!
Komik Komik
0
Komik
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Aykut Özcan

10 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında çalışıyorum. Şuanda da BT alanında özel bir kuruluşta yöneticilik yapıyorum. Gezmek, gezdiğim yerleri fotoğraflamak ve sonrasında sizlere anlatabilmek ruhsal bir rahatlama yöntemi benim için. Bu yüzden yazmayı ve fotoğraf çekmeyi de çok seviyorum.

Bir Yorum