the north face solar flare uyku tulumu

Uyku Tulumu Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?


Kamp yapacak ve doğada konaklayacak olan kişilerin birden çok malzemeye ihtiyaçları olacaktır. Temel kamp malzemeleri nedir diye bir soru akıllara gediğinde verilen cevapların belki de en başında bir uyku tulumu gelir. Uyku tulumu seçimi birçok detayın göz önünü alınarak yapılması gereken, oldukça çok seçeneği bulunan bir kategoridir. Bu nedenle iyi araştırılmalı ve kişiler isteklerle beraber kamp yapılacak alanlarında koşulları dikkate alınmalıdır.

Uyku Tulumunun Konforu

Yakın zamana kadar uyku tulumu üreticilerinin kendi üretim kriterlerine göre sıcaklık alt ve üst limitleri bulunmaktadır ancak yaklaşık 10 yıl kadar önce tüketici için kolaylık sağlanması adına ortak standartlar kabul edildi. Bu kabullere göre uyku tulumlarının sıcaklık derecelendirilmesinde 4 kategori mevcuttur.

  • Üst limit (Tmax): Standart bir erkeğin (25 yaşında, 1,73 mt boy ve 73 kg ağırlığında) aşırı derecede terlemeden uyuyabileceği koşulları temsil eder. Tulumun başlığının ve fermuarlarının açık olduğu aynı zamanda kollarında dışarıda olduğu kabul edilir.
  • Konfor (Tcomfort): Standart bir kadının (25 yaşında, 1,60 mt boy ve 60 kg ağırlığında) rahat bir şekilde, konforla uyuyabileceği sıcaklıktır. Bir kat giysi ve bere giyildiği aynı zamanda başlık ve fermuarların kapalı olduğu kabulü yapılır.
  • Alt limit (Tlimit): Standart bir erkeğin cenin pozisyonunda 8 saat deliksiz uyuyabileceği sıcaklıktır.
  • Ekstrem (Tekstreme): Standart bir bayanın 6 saat boyunca hipotermiden dolayı ölüm tehlikesi geçirmeyeceği sıcaklıktır.

Sayısal veriler bu şekilde kategorize edilmiştir. Ancak tavsiye edilen gideceğiniz bölgeniz 1-2 derece altında konfor parametresini göz önünde bulundurarak bir seçim yapmanız yönündedir.

Cinsiyete Göre Uyku Tulumu Seçimi

Kamp malzemelerinin birçoğunda( mat, içlik, mont, ayakkabı vb.) olduğu gibi, uyku tulumlarında da cinsiyete göre üretim yapılmaktadır. Uyku sırasında bazal metabolizma hızlarının farklı olması nedeniyle bayanların vücut ısısının daha çok düştüğü bilinmektedir. Bu nedenle uyku tulumu seçimi yapılırken cinsiyet faktörü mutlaka dikkate alınmalıdır.

Sentetik Mi, Kaz Tüyü Mü?

Bir diğer aşama, uyku tulumunuzun materyaline karar vermektir. Bu noktada sentetik ve kaz tüyü uyku tulumlarının avantaj ve dezavantajlarının bilinmesi gerekir. Kaz tüyü uyku tulumları, sentetik tulumlara göre oldukça hafif ve daha az yer kaplayan seçeneklerdir. Özellikle dağcılık gibi sporlarda sırt çantasında taşınacağı göz önünde bulundurulursa bu önemli bir noktadır. Ancak kaz tüyü uyku tulumları oldukça yüksek fiyatlara satılmaktadır. Ayrıca kaz tüyü uyku tulumları, sentetik materyallere göre daha geç kurumaktadır. Ancak bu husus çok fazla önemli değildir çünkü hemen her uyku tulumu su geçirmez bir kılıfa sahiptir.

Ağırlığına Göre Uyku Tulumu Seçimi

Uyku tulumu sırt çantanızda en çok yer kaplayan ve en çok ağırlık yapan eşyaların başında gelir. Bu nedenle gideceğiniz yerin özelliklerine ve ihtiyaçlarınıza göre uyku tulumu seçerken mutlaka ağırlığını da göz önünde bulundurun. Özellikle tüm gezisini yürüyerek sürdürecek doğa tutkunları için seçimlerini hafifi bir tulumdan yana yapmak oldukça önemlidir.

Fiyatına Göre Uyku Tulumu Seçimi Nasıl Yapılır?

Uyku tulumu fiyatları özelliklerine göre çok büyük bir aralıktan oluşmaktadır. Bu nedenle uyku tulumunu ne sıklıkla ve ne süreyle kullanacağınızdan tutun tulumunuzun elde edildiği materyale kadar her özellik fiyatta belirleyicidir. Ancak fiyatlar mağazadan mağazaya veya internet ortamında kamp malzemeleri satışı yapan platformlara gör değişiklik göstermektedir. Fırsatları ve indirim dönemlerini takip ederseniz aynı ürünü yarı fiyatına almanız dahi mümkündür. Çok sık kullanmayı düşünmeyen kişiler için, ikinci el uyku tulumları da değerlendirilebilir bir imkan olarak bilinmektedir.


Beğendin mi? Hemen arkadaşlarınla paylaş!

Senin cevabın nedir?

Kafam Karıştı Kafam Karıştı
0
Kafam Karıştı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Kızdım! Kızdım!
0
Kızdım!
Komik Komik
0
Komik
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Aykut Özcan

10 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında çalışıyorum. Şuanda da BT alanında özel bir kuruluşta yöneticilik yapıyorum. Gezmek, gezdiğim yerleri fotoğraflamak ve sonrasında sizlere anlatabilmek ruhsal bir rahatlama yöntemi benim için. Bu yüzden yazmayı ve fotoğraf çekmeyi de çok seviyorum.

0 Yorum

İçerik Biçimi Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Hikaye
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik Liste
Geri Sayım
Klasik Gerisayım
Herkese Açık Liste
Kendi maddeni ekle ve en iyi gönderi olması için oy ver
Oylamalı Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo gibi sitelerden videolar ekleyebilirsiniz.
Ses
Soundcloud, Mixcloud gibi sitelerden ses dosyaları ekleyebilirsiniz.
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
Gif Formatı