Bunlara Dikkat EdinKeşfet

Yurt Dışından Elektronik Eşya Getirme Şartları

Yurt dışından elektronik eşya getirme ile alakalı geçmişte yazdığımız bu yazımızı günün şartlarına göre yeniden düzenleme kararı aldık. Malumunuz elektronik eşyaların pahalılığı, ek vergiler, ilave ücretler gibi bir çok değişiklik yapıldı. Peki bu yapılanlardan sonra yurt dışından elektronik eşya getirmek mantıklı mı? Ekonomik anlamda avantajlı olur mu? Size hem güncel detayları aktaralım hem de fikrimizi beyan edelim…

Birçok teknoloji meraklısı yeni ürünlerin çıkışını heyecanla takip etmekle birlikte bu ürünleri en kaliteli ve en ucuz yoldan nasıl satın alabileceklerini düşünürler. Ülkemizdeki fiyatları takip ederken aynı zamanda yurt dışındaki ürünlerin maliyetini de araştırırlar. Bu yüzden kaliteli ve ucuz elektronik cihazlar edinmede en çok başvurulan yol yurt dışından alışveriş yapmaktır. Ancak yurt dışından elektronik eşya getirirken dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır.

Yurt dışından elektronik eşya getirme koşulları zorlaşıyor

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi: 30836 sayı – 1314

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle 2019 yılında bir kez tahsil edilmek üzere Yurt dışından elektronik eşya getirmek isteyenlere bandrol ücreti tahsis edilme kararı alındı. Bu karar neticesinde yurt dışından cep telefonu getirenler için 500 TL olan IMEI kayıt ücreti 1500 TL olarak belirlendi. Bundan sonra 1500 TL ödemeden yurt dışından telefon getirip Türkiye’de kullanamazsınız.

Bu uygulama ile birlikte başkasının pasaportuna telefon kaydettirme dönemi de sona erdi. Torba yasa ile birlikte yurt dışından telefon getirecekseniz sadece size ait olabiliyor. Farklı bir sim kart taktığınız zaman ise çalışmıyor. Eskiden Hac veya Umre gibi görevleri için yurt dışına giden kişiler cihaz almasa bile pasaportlarına kayıt imkanı vardı. Yapılan yasa değişikliği ile bunun önü kapanmış oldu. 

Bununla birlikte Türkiye’de cep telefonu alımında kullanılan kredilere de sınırlama getirildi. Cep Telefonu için kredi kullanımını sınırlandıran Cumhurbaşkanlığı kararnamesini buradan okuyabilirsiniz. 

yurt dışından elektronik eşya getirme

Yurt Dışından Elektronik Eşya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bazı elektronik cihazların bölge kilitleri bulunmaktadır. Kilit sebebi ile cihazların belirli bölgeler dışına çıkarıldıklarında çalışmaları sıkıntılı olabilir. Bu da kullanıcıları zorlayan bir sorundur. Böyle bir sorun yaşamamak için kullanıcı kendi ülkesiyle aynı bölgede yer alan ülkeleri iyi bir şekilde araştırmalı ve eğer bu ülkelerde aradığı ürünü istediği fiyat ve kalitede bulabilirse almalıdır. En sık karşılaşılan sorunlardan biri de bazı telefonlardaki sim kilidi problemidir. Eğer cihazın sim kilidi olup olmadığı iyi bir şekilde araştırılırsa daha sonrasında karşılaşılacak sorunların önüne geçilebilir.

Yurt Dışından Elektronik Eşya Alımında Garanti Sorunu

Bazı cihazlar uluslararası alanda garantiye sahipken bazıları sadece belirli bölgeler için garantili ürün olarak geçmektedir. Eğer üründe herhangi bir sorun çıkarsa ve kullanıcının bölgesinde garanti geçerli değilse orjinal ürün kullanıyor olsanız bile garanti imkanından faydalanamazsınız ve ücreti karşılığında onarım koşullarına tabi olursunuz. Bu sebepler ürünlerin garanti durumlarını araştırmak oldukça önemlidir. 

Yurt Dışından Elektronik Eşya Alımında Para Birimleri

Yurt dışından elektronik eşya alınırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da para birimleridir. İthal cihazlar genel olarak para birimi Türk Lirasından daha değerli olan ülkelerden sağlanır. Bu sebeple o ülkelerin ekonomik durumlarını, parasal hareketlerini takip etmek ürünleri daha uygun fiyatlı bir şekilde edinmeyi sağlayabilir.

Yurt dışından Elektronik Eşya Alımı

Elektronik cihazlar yurt dışından iki yolla alınabilir. Biri kullanıcının yurt dışında bulunduğu sürede ürünü alıp ülkeye giriş yapmasıdır. Diğeri ise uluslararası bazı alışveriş siteleri aracılığı ile ürünü getirtmektir. Buna örnek verecek olursak; En güvenilir uluslararası ticaret sitesi Amazon ve beraberinde ciddi bir popülerlik sağlayan Ali Expres, Gear Best gibi çin kaynaklı internet sitelerinden de alışveriş yapabilirsiniz.

Elektronik Eşyayı Elden Satın Almak

Bu yol kullanıcının yurt dışında geçirdiği zaman içince bir ürün satın alıp bunu ülkeye giriş yaparken yanında getirmesidir. Bu durumda gümrük mevzuatıyla alakalı bazı şartları yerine getirmek gerekir. Mevzuat 18 yaşından büyük bir yolcunun ticari amaçla kullanılmamak kaydıyla kişisel kullanımı için getirilen cihazlarda vergi muafiyetini öngörmektedir. Bu noktada cihazla alakalı üç noktaya dikkat edilmelidir. Bunlardan biri cihazın ithalat yasağının olmaması, diğeri 1 adedi geçmemesi ve bir diğeri ise ürün maliyetinin 430 Euro’yu aşmaması şartıdır. 430 Euro’yu aşmayan ürünler için gümrükte sadece TRT bandrol ücreti kapsamında 1-25 Euro arasında para ödemek gerekir. Bu ücret cihaza göre belirlenir.

Yurt Dışında Elden Cep Telefonu Satın Almak

Cep telefonunda gümrük mevzuatı değişiklik göstermekle birlikte ülkeye her iki takvim yılında bir adet cep telefonun getirilmesine izin verilmektedir. Ancak bu telefonların kullanım izni harcı olarak bir defaya mahsus 119,5 Türk lirası tutarında ödeme yapmak gerekir. Eğer ürün 430 ila 1500 Euro tutarında ise satın alınan ülkenin AB üyesi olma durumunda ürüne %18, olması durumunda ise %20 vergi tutarı uygulanmaktadır.

Elektronik Eşyayı Posta Yolu İle Satın Almak

Posta yolu ile ülkeye getirtilen ürünler eğer 75 Euro’nun altında bir değere sahipse bu ürün için herhangi bir gümrük ödemesine gerek yoktur. Eğer ürün 75 ila 1500 Euro değerinde ise AB üyesi ülkelerden alınan ürünler için %18, AB üyesi olmayan ülkelerden alınan ürünler için %20 tutarında gümrük vergi bedeli uygulanır. Yukarıda da belirttiğimiz bazı alışveriş siteleri gümrük vergilerini bazı ürünlerde kendileri ödüyor. Kargo ücretlerini minimum tutabiliyor ya da tamamını karşılayabiliyor. Bu detay bütün ürünlerde olmasa da ciddi bir avantaj sağlıyor. Soru ve sorunlarınız için yorum yazabilirsiniz.

Yurt dışından elektronik eşya getirmek mantıklı mı?

Türkiye Cumhuriyeti Türk vatandaşlarının parasının yurt dışına gidişini önlemek için ek vergiler koydu. Bu ilave vergilerin dışında KDV de yüksek olunca 1tl ye alabileceğiniz bir ürün 3tl oldu diyebiliriz. Yurt dışından alacağınız ürün ile Türkiye’den alacağınız ürün arasında özellikle cep telefonunda çok fark kalmadı. Garanti koşullarında aklınız rahat olsun düşüncesiyle daha emin adımlarla ilerlemenizi tavsiye ediyoruz. 

Olayın bir de şöyle bir boyutu var; Siz yurt dışı üretimi olan pahalı bir ürün almak istediğinizde yeterli ekonomik gücünüz de yoksa ve kredi gibi ek finansal kaynaklar ile alacaksanız;

1- Paranız her koşulda yurt dışına gidiyor.

2- Cep telefonu için kredi kullanıyorsunuz ve ek ücret ödüyorsunuz. Yani bankalara borçlandınız, bankaların çoğu özel ve yurt dışı kaynaklı olduğu için ödediğiniz faiz de yine yurt dışına gidiyor.

3- Aldığınız ürünün maksimum ömrü ortalama 4-5 yıl. Bu süre zarfında cihazın borcu da ancak bitiyor, sonrasında yenisini almak durumunda kalıyorsunuz. Yani bu sistem sizi potansiyel bir tüketim toplumu üyesi yapıyor. 

4- Devletin bu önleyici politikalarını doğru bulmakla birlikte ülkemizdeki teknoloji tüketimine ihtiyaç olacak yerli üretimlerin olmaması da teknoloji çağında insanlarımızı mağdur ve eksik kılmaktan başka bir şey yapmıyor. 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

17 Yorum

 1. Bende Amerika’dan iphone 7s getirdim ancak pasaportum daha öncesinde işlendiği için kullanamıyorum. Benim gibi telefon getirip mağdur olanlara bir tavsiyeniz var mıdır?

 2. Başka birinin pasaportunu kullanın Mehmet bey? Ya da pasaportsuz gidilen (Gürcistan, Kıbrıs’a) yere giriş çıkış yaparak TC Kimlikle işletebilirsiniz.

  Iphone özel bir şey istiyor mu bilmem ama hatta hiç işletmeden telefoncuların 10-15 liraya açtığı IMEI’yle telefonu kullananlar var etrafımda

 3. dolarlarında artışı ve kur fiyatları farkından dolayı yurt dışından alacağım ürünler için güzel oldu tavsiyeleriniz için teşekkürler

  1. Merhaba İbrahim bey Amerika’dan laptop aldıracağım fakat getiren kişi için gümrükte sıkıntı olur mu ? Ne kadar para ödenir ?

 4. Merhaba ben Çin den USB bellek getirmek istiyorum yaklaşık 1500 adet ve fiyatı 2000$ olarak kargo ile gelecek. Ben bunlara yaklaşık ne kadar vergi öderim . Bilgi verirseniz çok memnun olurum teşekkürler

 5. Bir çok insanı ilgilendiren konu: Yurt dışından elektronik eşya getirme. Açıklayıcı makaleniz için teşekkürler.

 6. ben fransa da ikinci el bir video projektörü aldi, 2010 model 280 avro ya , türkiye ya getirmeyi düsünüyorum.
  faturasi mevcut
  gümrük islemi gerektiriyormu?
  bileniniz vars ise cevap verebilirmisiniz

 7. Yurtdışından artık yeni kanundan dolayı eşya getirmek imkansız gibi bişey oldu. Önümüzdeki yerli firmalara bakacağız malesef.

 8. Yurt Dışından Elektronik Eşya Getirme Şartları değiştiği ile ilgili haber var acaba değiştimi özellikle Yurt Dışından Elektronik Eşya Getirme için artık ekstra vergi olduğu söyleniyor doğru mu ?

 9. Vergi arttırımı bence mantıklı olmuş zira ülkemizde her 6 ayda bir telefon değiştirildiği gerçeği var sonra bu sürekli telefon değişen şahıslar ülkede kriz var, açlık var v.s var diye diye dolaşıyorlar. Bu yüzdendir ki bu vergi artışını destekliyorum. Saygılar

  1. devletimiz devlet komünizmine doğru koşuyor. devletimiz halkının mal edinme hakkını sonuna kadar kösteklemeye var gücüyle çalışıyor. elin ülkesi nasıl satıyor senden ucuza? Gürcistan İran Irak Suriye Yunanistan Bulgaristan. Almanya Fransa vs. bunları geçiyorum. Nasıl en pahalı ülke olabiliyoruz? Allah’tan korkun. Allah var ahiret var. Ölüm var ölüm. Zulümden korkun biraz.

 10. Ben amerikadan 1 adet laptop aldırdım türkiyede lenovo yoga 730 türkiyede var ama özellik olarak aldığımın aynısı yok ürün amerikada bi arkadaşım tarafından alındı normal şartlarda kendi getirecekti ama geliş konusunda sorun oldu bana kargo yapsa ürünü vergi ödermiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün