Yurt Dışından Elektronik Eşya Getirme Şartları

elektronik eşya nasıl getirilir

Birçok teknoloji meraklısı yeni ürünlerin çıkışını heyecanla takip etmekle birlikte bu ürünleri en kaliteli ve en ucuz yoldan nasıl satın alabileceklerini düşünürler. Ülkemizdeki fiyatları takip ederken aynı zamanda yurt dışındaki ürünlerin maliyetini de araştırırlar. Bu yüzden kaliteli ve ucuz elektronik cihazlar edinmede en çok başvurulan yol yurt dışından alışveriş yapmaktır. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır.

Yurt Dışından Elektronik Eşya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bazı elektronik cihazların bölge kilitleri bulunmaktadır. Kilit sebebi ile cihazların belirli bölgeler dışına çıkarıldıklarında çalışmaları sıkıntılı olabilir. Bu da kullanıcıları zorlayan bir sorundur. Böyle bir sorun yaşamamak için kullanıcı kendi ülkesiyle aynı bölgede yer alan ülkeleri iyi bir şekilde araştırmalı ve eğer bu ülkelerde aradığı ürünü istediği fiyat ve kalitede bulabilirse almalıdır. En sık karşılaşılan sorunlardan biri de bazı telefonlardaki sim kilidi problemidir. Eğer cihazın sim kilidi olup olmadığı iyi bir şekilde araştırılırsa daha sonrasında karşılaşılacak sorunların önüne geçilebilir.

Yurt Dışından Elektronik Eşya Alımında Garanti Sorunu

Bazı cihazlar uluslararası alanda garantiye sahipken bazıları sadece belirli bölgeler için garantili ürün olarak geçmektedir. Eğer üründe herhangi bir sorun çıkarsa v e kullanıcının bölgesinde garanti geçerli değilse büyük sorunlar yaşanabilir. Bu sebepler ürünlerin garanti durumlarını araştırmak oldukça önemlidir.

Yurt Dışından Elektronik Eşya Alımında Para Birimleri

Yurt dışından elektronik eşya alınırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da para birimleridir. İthal cihazlar genel olarak para birimi Türk Lirasından daha değerli olan ülkelerden sağlanır. Bu sebeple o ülkelerin ekonomik durumlarını, parpasal hareketlerini takip etmek ürünleri daha uygun fiyatlı bir şekilde edinmeyi sağlayabilir.

Yurtdışından Elektronik Eşya Alımı

Elektronik cihazlar yurt dışından iki yolla alınabilir. Biri kullanıcının yurt dışında bulunduğu sürede ürünü alıp ülkeye giriş yapmasıdır. Diğeri ise uluslararası bazı alışveriş siteleri aracılığı ile ürünü getirtmektir.

Elektronik Eşyayı Elden Satın Almak

Bu yol kullanıcının yurt dışında geçirdiği zaman içince bir ürün satın alıp bunu ülkeye giriş yaparken yanında getirmesidir. Bu durumda gümrük mevzuatıyla alakalı bazı şartları yerine getirmek gerekir. Mevzuat 18 yaşından büyük bir yolcunun ticari amaçla kullanılmamak kaydıyla kişisel kullanımı için getirilen cihazlarda vergi muafiyetini öngörmektedir. Bu noktada cihazla alakalı üç noktaya dikkat edilmelidir. Bunlardan biri cihazın ithalat yasağının olmaması, diğeri 1 adedi geçmemesi ve bir diğeri ise ürün maliyetinin 430 Euro’yu aşmaması şartıdır. 430 Euro’yu aşmayan ürünler için gümrükte sadece TRT bandrol ücreti kapsamında 1-25 Euro arasında para ödemek gerekir. Bu ücret cihaza göre belirlenir.

Yurt Dışında Elden Cep Telefonu Satın Almak

Cep telefonunda gümrük mevzuatı değişiklik göstermekle birlikte ülkeye her iki takvim yılında bir adet cep telefonun getirilmesine izin verilmektedir. Ancak bu telefonların kullanım izni harcı olarak bir defaya mahsus 119,5 Türk lirası tutarında ödeme yapmak gerekir. Eğer ürün 430 ila 1500 Euro tutarında ise satın alınan ülkenin AB üyesi olma durumunda ürüne %18, olması durumunda ise %20 vergi tutarı uygulanmaktadır.

Elektronik Eşyayı Posta Yolu İle Satın Almak

Posta yolu ile ülkeye getirtilen ürünler eğer 75 Euro’nun altında bir değere sahipse bu ürün için herhangi bir gümrük ödemesine gerek yoktur. Eğer ürün 75 ila 1500 Euro değerinde ise AB üyesi ülkelerden alınan ürünler için %18, AB üyesi olmayan ülkelerden alınan ürünler için %20 tutarında gümrük vergi bedeli uygulanır.

Benzer Yazılar